Türkiye'nin Güçlü Yazılımlarının Üreticisi - Dotcomsoft | E-ticaret Modelleri

E-ticaret Modelleri

E-ticaret Modelleri

E-ticaretin popüler hale gelmesiyle buna bağlı olarak da bu sistem kendi arasında E-ticaret modellerine ayrılmıştır. Sınıflandırma, kimin kime satış yaptığına bağlıdır. E-ticaret Modelleri kısaca B2B, B2C, C2C ve B2G olarak adlandırılmaktadır. Her E-ticaret yapan şirket, bu modellerden en az birini kullanmaktadır. Modelleri incelemeye başlayalım.

1. İşletmeden İşletmeye (B2B)

Mal ve hizmetler bir şirketten diğerine satılır. Bu modeli kullanan işletmeler son kullanıcıya bir ürün satışı gerçekleştirmezler.

Örnek; hastane cihazları satan bir üreticinin, cihazlarının hastane tarafından satın alınması gibi. Ya da toptan satış gerçekleştiren bir üreticinin veya toptancının, ürünlerini mağazalara satması örnek olarak gösterilebilir.

2. İşletmeden Tüketiciye (B2C)

İşletmeden tüketiciye işlem yapılan bir e-ticaret modelidir. Bu, en yaygın e-ticaret türlerinden biridir. Bir çevrimiçi giyim mağazası , Trendyol gibi siteler bu modele örnek gösterilebilir. Burada son kullanıcılar sadece alıcı kısımdadır.

3. Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

Tahmin edebileceğiniz gibi, tüketiciler çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla doğrudan tüketicilere satış yapıyor. 

Ebay ve Amazon, Letgogibi uygulamalar C2C e-ticaretinin örnekleridir.

4. İşletmeden Devlete (B2G)

İşletmeden devlete işlem yapılan bir E-ticaret modelidir. Devletin online olarak ihale açması ve bu ihaleyi işletmelerin yine online olarak takip edip devlete ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmesi gibi.

Örnek; devlet malzeme ofisinin kamu kurumlarının ihtiyaçlarını e-ihale olarak açması.

 

 


Türkiye'nin Güçlü Yazılımlarının Üreticisi - Dotcomsoft

Benzer Makaleler

Bir E-ticaret İşine Nasıl Başlanılır?

İnsanların diledikleri yerden satın almak istedikleri ürünlere ulaşabilme arzusu, tüm işletmelerin dijitale yönelmesine ve ticaretin dijital ortamdan gerçekleşmesine ön ayak oldu.

E-ticaretin Alıcı ve Satıcıya Faydaları

Günümüzde e-ticaret en çok hızla büyüyen ve gelişen sektörlerden birisidir. E-ticarete duyulan ilgi satıcıların bu pazar içerisinde bulunmaya yönlenmelerine büyük oranda etki etmektedir.

E-ticaretin Geleceği

Sürekli değişen e-ticaret ortamı hem korkutucu hem de heyecan verici bir trend seyri izliyor. Her yıl işletmelerin büyümesine yardımcı olacak gelişmelerle beraber yetişmekte zorlanacakları değişiklikler meydana geliyor.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Adımları takip edip bu aşamaya geldiyseniz artık e-ticaret siteniz müşterileriniz için tamamen hazır halde!

E-ticaret Modelleri

E-ticaretin popüler hale gelmesiyle buna bağlı olarak da bu sistem kendi arasında E-ticaret modellerine ayrılmıştır. Sınıflandırma, kimin kime satış yaptığına bağlıdır.